Sziasztok!
A nemrég Soproni János által látott fekete sas hibrid (http://birding.hu/megfigyeles/adatlap/771636) kapcsán leveleztem Dick Forsmannal, aki a kérdéses madarat békászó sasnak határozta (természetesen azzal a kitétellel, hogy egy sokadik generációs visszakereszteződött egyedet nem lehet kizáni). Szerinte a világosabb barna alsótest, a kézevezők és kézfedők tövében lévő világos félkörívek és az erős karevező sávozás egyértelműen a békászó felé mutatnak.
Az elmúlt héten Debrecen környékén is min. 4 pld. 2. és 3. éves békászót lehetett megfigyelni mezőgazdasági környezetben, ami azért nem gyakori errefelé, rendszerint csak vonulókat lehet megfigyelni áprilisban.
A 4. kézevező "ujjas" volta önmagában nem határozó bélyeg a két faj között (ezt Forsman is kiemelte), erre szeretnék 2 különböző egyedet mutatni, egyiknél ez egész hosszú, hegyes (mint a hibridnek vélt madáron), míg a másikon a tipikusabb lekerekített, rövid, szinte a szárny hátsó élébe belesimuló.
Ennek a bélyegnek a vizsgálatakor nagyon lényeges, hogy a madár kora pontosan legyen meghatározva, mert a p4 a juvenilis korban ilyen rövid, a következő tollgenerációkban "megnyúlik", ha nem is annyira, mint a fekete sasnál.
Szia Szabi!
Láttátok repülni? Valami rossz röpkép nincs róla?
A smithsonianus a legvilágosabb dolmányú az összes alfaj közül, ez meg elég sötétnek tűnik a sztyeppik mellett.
Talán inkább egy orosz madár? Azok sokszor erőteljesebb felépítésűek és sötétebbek, mint az európai egyedek.
A feketébb szárnyvég még utalhat subadult madárra is, bár azt írtad full öreg, de ha nem láttátok röptében, akkor az sem biztos.
Jó lenne valamivel jobb fotókat készíteni róla, úgyhogy hajrá!
Sziasztok!
Visszaírt mindhárom szakértő (Forsman, Leonardi, Corso) és egyetértettek, hogy calidusról van szó.
Üdv,
Gábor
Válasz Daróczi J. Szilárd üzenetére (#151642, 2020-06-28 22:19:00):
Szia Szilárd!
Az alsótesttel nekem nincsenek problémáim. Stig Frode Olsen Europas Falker című könyvében hasonló fotók vannak az európai alfajról.
A faroktúlnyúlás (hiánya) és az alsószárnyfedők mintázata viszont elég meggyőző. Egyedül a faroksávozás nem stimmel, bár lehet közelebbi fotóról jobban látszódna.
Forsman és Corso is egyetért, hogy nagy valószínűséggel calidus.
Leonardi email címét el tudod küldeni?
Köszönöm a hozzászólásokat, bár azt hittem, hogy komolyabb diskurzus fog kialakulni a madárral kapcsolatban, elvégre akár feldegg is lehetett volna:) meg beleillene az idei év termésébe.
Üdv,
Gábor
Megoldódni látszik a rejtély.
Kimentem korán, hátha.
Ott ült.
Az alsó farokfedőkről tudtam egy jó erős bizonyító képet csinálni, Nagy Miki írta emailben, hogy sávozottnak látszik. Jó szemed van Miki, én az eredetiken sem láttam, de ma meggyőződtem róla:)
Rövid idő múlva vadászó üzemmódba kapcsolt és akkor sikerült pár fotót készíteni, ami szerintem bizonyítja, hogy vándorról van szó (az egyetlen ami furcsa számomra, hogy miért látszódnak a faroksávok egyenletes vastagságúnak).
Nem sok időm volt, úgyhogy csak egy fél órát vártam rá, hátha visszatér egy havasi sarlósfecskével, de nem jött.
Dick Forsman a tegnapi fotók alapján ezt írta: "Your first assessment is in my opinion definitely right, it is a young calidus-type bird. In Lanner the head would look different, the wings shorter and the barring above less clear.
When was this bird photographed? The primary moult is quite advanced for calidus at this time of year."
Egy solymász ismerősöm szerint vadász x vándor hibrid.
Ha esetleg valaki talál 2. éves feldeggről fotókat megköszönném ha elküldné magánban vagy feltöltené ide.