Sziasztok!
Elindultak a műholdas kék vércsék és rögtön rekordokat döntögető gyorsasággal haladnak a Szahara belsejében!
Ajánlom figyelmetekbe az alábbi linket, ahol meg tekinthetőek a madarak eddigi útvonalai:
http://www.kekvercse.mme.hu/hu/gmap
Az adatokat néhány naponta frissítjük, érdemes tehát néha vissza nézni!
Jó mulatást!
FP
és a második...
Sziasztok!
A másodéves kék vércse hímek szinte mindegyikén van több-kevesebb okkerbarna,rozsdás, toll a mell tájékon (esetenként foltosan vagy egybefüggő nagy részen, mint az alábbi madárnál is). Sokáig úgy gondolták hogy ezek visszamard, és elkopott juv tollak, de azt ma már biztosan tudjuk hogy ezek friss, feltehetően a telelőterületen vedlett tollak. Ráadásul, a szín, esetenként a mintázat (ha van) pont ugyanaz mint a másodéves tojóké. Az izgalmas része a történetnek hogy vajon mi okozza illetve milyen szerepe lehet ennek a másodéves hím specifikus szinezet mintázatnak a vércsék életében. Az első részre könnyebb válaszolni, hiszen a nemi jellegek kialakulásáért (mint pl. a szinezet) általában az ivari hormonok felelősek. Feltételezhetünk egy olyan mechanizmust amiben ha pl. a tesztoszteron elér egy kritikus koncentrációt akkor kék tollak nőnek, ha nem akkor meg tojó szerű vilásos. (ilyen rendszereket már leírtak más madárfajoknál). Ha a vedlés a melltollaknál kezdődik, nagyjából egy időben az ivaréréssel, akkor lehet hogy a vedlés elején még nincs tesztoszteron, (narancs melltollak) aztán ahogy szépen kamaszodnak, az új tollak kék színúek lesznek. Véleményem szerint a narancs terület kiterjedése azt mutatja hogy mennyire korán kezdte a vedlést a madár az ivaréréshez képest. Azt hogy van-e jelentése a madarak életében a narancs rész méretének (értsd. pl. a tojók szívesebben álnak-e párba a kisebb vagy nagyobb narancs méretű másodéves hímekkel) még nem tudjuk, de a jövőben az egyedi színes gyűrűzés erre reményeim szerint választ adhat.
Bocs hogy ilyen hosszú lett, ha valakit érdekel bővebben szívesen folytatom a szakértést magánban.
Csatoltam két képet két különböző mértékű narancs folttal rendelkező másodéves kék vércséről hogy lássátok milyen nagy különbség lehet. Az egyiken egy viszonylag normális méretű narancs foltos madár van a kezemben a másodikat a neten találtam, és eddig a legdurvább másodéves hím amit láttam (a felső madárról van szó :)
FP
Válasz Nehézy László üzenetére (#10271, 2009-04-15 13:49:45):
Sziasztok!
Nem olyan nagyon friss eredmény de ha már a rekordoknál tartunk: a leghosszabb mért vonulási útvonal a szürke vészmadáré. Ez faj
kb. 65 000 km-et repül egy évben követve az óceáni szállító szalagot.
adatok (merülési mélységekkel), térképek itt:
http://ukpmc.ac.uk/articlerender.cgi?artid=960213
FP
Egyszer hallottam egy olyan okfejtést hogy; kisebb mint egy törpesas, nagyobb mint egy egerészölyv ezért biztosan állíthatom hogy pusztai ölyv. Persze ami délről származik:). Kár hogy most nincs nálam a kutyám, biztos kimennék vele sétálni, hátha látok én is egy ilyen kicsi egerészölyvet :)
Rákerestem solymász honlapokra és elég sok helyen tenyésztenek tarka vércséket kezdő madárnak szerte Európában, elsősorban Angliában. Szóval megértem hogy egyeseknek kételyei vannak az eredetet illetően, de ki tudja volt már Budán kutya vásár, no meg Amerikában Kék vércse.
Nézzétek este a meccset! Elvileg mutatni fogja a kamera a transzparensünket!!!