Magyarország fészkelő madarainak költésbiológiája. I-II. kötet
Feltöltött képek száma: 74076   Megfigyelési adatok száma: 251056
   
E-mail cím:
Jelszó:
Beszámolók
VI. Tatai Vadlúd Sokadalom - összegzés Megosztom Facebookon
2006.11.29. 14:45 Csonka Péter

Minden álmunk teljesült!
VI. Tatai Vadlúd Sokadalom
Tata, 2006. november 24-26.


Végre olyan reményekkel indult a Sokadalom, ahogyan azt minden egyes alkalommal vártuk. Enyhe időjárással és derült éggel…
Pénteken este Musicz László az MME Komárom-Esztergom megyei Csoport elnöke és Horváthy Lóránt Tata Város alpolgármestere nyitotta meg a hatodik Sokadalmat és vette kezdetét az előadások sora.
Hallhattunk rövid ismertetést a versenyszabályzatról, a Gerecse-hegység flórájáról, a Ramsari Egyezményről és annak megyei apropójáról, a 2007-es Fontos Madárélőhelyek (IBA) Monitoringjáról, illetve a faj vagy nem faj problémakörről, avagy a taxonómiáról. Sajnos, mivel a megelőző előadások elhúzódtak és a hallgatóság fáradt volt, így a Burma–ÉK India madarász élményeket bemutató előadás elmaradt.
Szombat reggel 6 órakor indult a madarászverseny, amelyre 31 csapat regisztrált, majd 27 csapat adta le a kitöltött adatlapját 18 órakor. Az eredményhirdetésre 20 órakor került sor, melyet Halmos Gergő MME igazgató vezetett le. Elmondása alapján a nap folyamán 106 madárfaj regisztráltak a résztvevők. A legritkább fajt Fodor András találta egy 9 példányt számláló kis kárókatona csapat formájában és Kókay Szabolcs macskabagoly festményét kapta ajándékba. A legérdekesebb fajra Horváth Gábor bukkant, amely egy örvös légykapó volt és Zsoldos Márton vándorsólyom festményét vette át. Nehézy László különdíját, amely törpekuvik fotó volt, Bolla Adrienn kapta a Komárom-Esztergom megyei MME események előkészítésében, szervezésében nyújtott hosszú évek munkájáért.
Gyermek rajzverseny eredmény listája:
I. HELYEZETT:
Mag Klára, Szabó Nikolett Dadi Általános Iskola
II. HELYEZETT:
A Móra Ferenc Általános Iskola által beküldött plakát lett.
III. HELYEZETT:
A tatai Talentum Általános Iskola Suhai Ferenc, Mikus Áron, Lutring Tamás, Somogyi Katalin és Populuska Eszter által készített plakátterv.
KÜLÖNDÍJASOK:
Nyitrai Rajmund Bábolnai Általános Iskola
Krcs Dávid Bolyai János Általános Iskola
Sárosi Csaba Kisfaludy Mihály Általános Iskola, Környe
Csomor Annamária Talentum Általános Iskola
Balázs Bernadett Zrínyi Ilona Általános Iskola, Dorog
Bors Alexandra Bábolnai Általános Iskola
Estéli Enikő Zrínyi Ilona Általános Iskola, Dorog
Musicz Mirjam Kőkúti Általános Iskola, Tata
Kocsis Bianka Zrínyi Ilona Általános Iskola, Dorog
A verseny területén megfigyelhető volt a reggeli kihúzásnál 14500 lúd, 3800 réce és körülbelül 5500 sirály, felbukkant kékes rétihéja, vándorsólyom, havasi partfutó, füstös-, szürke-, billegető-, és erdei cankó, kis sirály, ezüstsirály, tüzesfejű királyka és kormosfejű cinege a sok egyéb madárfaj között.
Eredmény lista
Felnőtt kategória (29 nevezett csapat):
I. Horváth Gábor, Kóta András, Selmeczi Kovács Ádám (74 faj, 2 hang)
II. Gál Szabolcs, Cser Szilárd, Faragó Ádám (73 faj, 3 hang)
III. Agócs Péter, Kiss Tamás, Tamás Ádám (71 faj, 8 hang)
IV. Verseczki Niki, Berényi Zsombor, Bajor Zoltán (70 faj, 6 hang)
V. Ruzsa János, Hegedűs Dániel (69 faj, 4 hang)
VI. Steiner Attila, Bodor Gábor, Lendvai Csaba (69 faj, 9 hang)
VII. dr. Magyar Gábor, Schmidt András, dr. Hadarics Tibor (67 faj, 6 hang)
VIII. Koczka András, Pánya Csaba, Weszelinov Ottó (66 faj, 1 hang)
IX. Bátky Gellért, Bátky Kolos, Szeimann Péter (62 faj, 4 hang)
X. Bozó László, Bozó Zoltán, Bozó Vilmos (55 faj, 0 hang)
XI. Daniel Bastaja, Fodor András, Nehézy László (53 faj, 3 hang)
XII. Barkóczi Csaba, Gyarmati Gábor, Lázár Bence (51 faj, 1 hang)
XIII. Szeghalmi János, Kovács Ildikó, Lopusny András (47 faj, 0 hang)
XIV. Barna Márta, Mészáros József, Takács Ádám (47 faj, 2 hang)
XV. Dikasz Endre, Laczik Dénes, Frenyó Gábor (46 faj, 3 hang)
XVI. Serfőző József, Kéri Péter, Komeiner Péter (44 faj, 2 hang)
XVII. Tihanyi Gábor, Simay Attila, Simay Gábor (43 faj, 1 hang)
XVIII. Bárdos Imre, Abonyi Ottó, Szegedy István (41 faj, 0 hang)
XIX. Staudinger István, Kovács Zoltán, Reiger Magdolna (41 faj, 0 hang)
XX. Kiss Ernő, Tóth Sándor, Miklós Nóra (40 faj, 1 hang)
XXI. Göbölyös Dávid, Tóth Bálint, Barta Zsolt (36 faj, 0 hang)
XXII. Dr. Kézdy Pál, Menyáth Réka, Vízkert András (36 faj, 6 hang)
XXIII. Nagy kornél, Behon Gábor, Gyebnár Gyula (36 faj, 7 hang)
XXIV. Kókay Szabolcs, Zsoldos Márton, Stefan Boeusch (30 faj, 5 hang)
XXV. Porkoláb Magdolna, Gergely Cecília, Madarász Csilla, Sió Zsolt (26 faj, 0 hang)

Ifjúsági kategória (2 nevezett csapat):
I. Hargitai Balázs, Hargitai Ákos, Hargitai Bálint (59 faj, 4 hang)
II. Forintos Niki, Gránicz Laura (50 faj, 5 hang)

A verseny ifjúsági kategóriájában a díjazást a zakkpakk, míg a felnőtt kategóriában az MME Titkráság és a Komárom-Esztergom megyei Csoport, illetve a birding.hu biztosította az ajándékokat.

Szombat este az eredményhirdetés előtt és az előadások között bor felismerési verseny vette kezdetét, amely között tájékoztatást kaptunk az országos gyurgyalag védelmi programról, a kék vércse Life program helyzetéről, illetve nyugat-afrikai madarász élményekről Gambiából.
Aki, ha csak néhány percig is megfordult a rendezvény nyílt madár- és természetvédelmi napján szombaton, az állítja, hogy igazi madarászfesztivál zajlott Tatán. Amíg a versenyzők rótták a kilométereket a városban, addig tömegek áramlottak a vadludak kihúzáshoz, melyet 1200 ember tekintett meg, majd 2500-an látogatott ki a behúzásra. Ennek tükrében, hiszen a fennmaradó körülbelül 7 órában is folyamatosan érkeztek a látogatók, megállapítható, hogy 4500-5000 látogatója volt a Sokadalom ezen részének a madármegfigyelő toronynál.
A torony környezetében zajló programok körében megrendezésre került a Gerecse-hegység flóraművének bemutatása, a gyermek rajzverseny eredményhirdetése, folyamatosan zajlott a gyerekcsoportok vezetése, az érdeklődők számára madártani és kultúrtörténeti előadások tartása, illetve természetvédelmi tanácsadásra ugyancsak nyílt lehetőség. Madárgyűrűzési bemutató, MME Madárbarát Bolt, madárfestmény vásár és természetvédelmi könyvek, kiadványok várták a kilátogatókat és teleszkópok és kézi távcsövek tesztelési lehetősége ugyancsak biztosított volt.

Vasárnap vezetett madarász túra indult 7 órakor a szlovákiai Bősi-víztározóhoz, nagyon komoly érdeklődés mellett.

A természetvédelmet sújtó megannyi probléma között jó volt madarásznak, természetvédőnek lenni ezen a napon itt, a Tatai Öreg-tó partján.

Köszönjük minden szervező, előadó, versenyző, látogató érdeklődését! Jövőre visszavárunk mindenkit!

Tatai Vadlúd Sokadalom szervezői
Bővebb információ hétvégétől: www.mme-komarom.hu

Támogatóink
Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
Tata Város Önkormányzata
Tatai Mezőgazdasági Rt.
Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság
Öreg-tó Klub Hotel
birding.hu
Kókay Szabolcs, www.kokay.hu
Zsoldos Márton, zsoldos-marci@invitel.hu
Nehézy László, természetfotós
Bátky Tibor, borász
Juhász Tímea, kerámikus

Fajlista:
Kárókatonafélék PHALACROCORACIDAE
1. Kis vöcsök Tachybaptus ruficollis Little Grebe
Kárókatonafélék PHALACROCORACIDAE
2. Kárókatona Phalacrocorax carbo Cormorant
3. Kis kárókatona Phalacrocorax pygmeus Pygmy Cormorant
Gémfélék ARDEIDAE
4. Nagy kócsag Egretta alba Great White Egret
5. Szürke gém Ardea cinerea Grey Heron
Récefélék ANATIDAE
6. Bütykös hattyú Cygnus olor Mute Swan
7. Vetési lúd Anser fabalis Bean Goose
8. Nagy lilik Anser albifrons White-fronted Goose
9. Nyári lúd Anser anser Greylag Goose
10. Fütyülő réce Anas penelope Wigeon
11. Kendermagos réce Anas strepera Gadwall
12. Csörgő réce Anas crecca Eurasian Teal
13. Tőkés réce Anas platyrchynchos Mallard
14. Kanalas réce Anas clypeata Shoveler
15. Nyílfarkú réce Anas acuta Pintail
16. Barátréce Aythia ferina Pochard
17. Kontyos réce Aythia fuligula Tuffted Duck
18. Kerceréce Bucephala clangula Goldeneye
Vágómadárfélék ACCIPITRIDAE
19. Rétisas Haliaeetus albicilla White-tailed Eagle
20. Kékes rétihéja Circus cyaneus Hen Harrier
21. Héja Accipiter gentilis Goshawk
22. Karvaly Accipiter nisus Sparrohawk
23. Egerészölyv Buteo buteo Buzzard
Sólyomfélék FALCONIDAE
24. Vörös vércse Falco tinnunculus Kestrel
25. Vándorsólyom Falco peregrinus Peregrine
Fácánfélék PHASIANIDAE
26. Fácán Phasianus colchicus Pheasant
Guvatfélék RALLIDAE
27. Szárcsa Fulica atra Coot
28. Vízityúk Gallinula chloropus Moorhen
29. Guvat Rallus aquaticus Water Rail
Lilefélék CHARADRIIDAE
30. Bíbic Vanellus vanellus Lapwing
Szalonkafélék SCOLOPACIIDAE
31. Havasi partfutó Calidris alpina Dunlin
32. Pajzsos cankó Philomachus pugnax Ruff
33. Füstös cankó Tringa erythropus Spotted Redshank
34. Szürke cankó Tringa nebularia Greenshank
35. Erdei cankó Tringa ocropus Green Sandpiper
36. Billegetőcankó Actitis hypoleucos Common Sandpiper
Sirályfélék LARIDAE
37. Dankasirály Larus ridibundus Black-headed Gull
38. Kis sirály Larus minutus Little Gull
39. Viharsirály Larus canus Common Gull
40. Ezüstsirály Larus argentatus Herring Gull
41. Heringsirály Larus fuscus Lesser Black-backed Gull
42. Sztyeppi sirály Larus cachinnans Caspian Gull
43. Sárgalábú sirály Larus michahellis Yellow-leged Gull
Galambfélék COLUMBIDAE
44. Parlagi galamb Columba livia domestica Perl Dove
45. Örvös galamb Columba palumbus Stock Dove
46. Balkáni gerle Streptopelia decaocto Collared Dove
Bagolyfélék STRIGIDAE
47. Macskabagoly Strix aluco Tawny Owl
48. Erdei fülesbagoly Asio otus Long-eared Owl
Jégmadárfélék ALCEDINIDAE
49. Jégmadár Alcedo atthis Kingfisher
Harkályfélék PICIDAE
50. Zöld küllő Picus viridis Green Woodpecker
51. Fekete harkály Dryocopus martius Black Woodpecker
52. Nagy fakopáncs Dendrocopos major Great Spotted Woodpecker
53. Balkáni fakopáncs Dendrocopos syriacus Syrian Woodpecker
54. Közép fakopáncs Dendrocopos medius Middle Spotted Woodpecker
55. Kis fakopáncs Dendrocopos minor Lesser Spotted Woodpecker
Pacsirtafélék ALAUDIDAE
56. Búbospacsirta Galerida cristata Crested Lark
Billegetőfélék MOTACILLIDAE
57. Havasi pityer Anthus spinoletta Water Pipit
58. Réti pityer Anthus pratensis Meadow Pipit
59. Hegyi billegető Motacilla cinerea Grey Wagtail
60. Barázdabillegető Motacilla alba Pied Wagtail
Ökörszemfélék TROGLODYTIDAE
61. Ökörszem Troglodytes troglodytes Wren
Szürkebegyfélék PRUNELLIDAE
62. Erdei szürkebegy Prunella modularis Dunnock
Rigófélék TURDIDAE
63. Vörösbegy Erithacus rubecula Robin
64. Házi rozsdafarkú Phoenicurus ochruros Black Redstart
65. Fekete rigó Turdus merula Blackbird
66. Fenyőrigó Turdus pilaris Fieldfare
67. Énekes rigó Turdus philomelos Song Thrush
68. Szőlőrigó Turdus iliacus Redwing
69. Léprigó Turdus viscivorus Mistle Thrush
Poszátafélék SYLVIIDAE
70. Barátposzáta Sylvia atricapilla Blackcap
71. Csilpcsalp füzike Phylloscopus collybita Chiffchaff
72. Sárgafejű királyka Regulus regulus Goldcrest
73. Tüzesfejű királyka Regulus ignicapillus Firecrest
Légykapófélék MUSCICAPIDAE
74. Örvös légykapó Ficedula albicollis Collared Flycatcher
Őszapófélék AEGITHALIDAE
75. Őszapó Aegithalos caudatus Long-tailed Tit
Cinegefélék PARIDAE
76. Barátcinege Parus palustris Marsh Tit
77. Kormosfejű cinege Parus montanus Willow Tit
78. Fenyvescinege Parus ater Coal Tit
79. Kék cinege Parus caeruleus Blue Tit
80. Széncinege Parus major Great Tit
Csuszkafélék SITTIDAE
81. Csuszka Sitta europaea Nuthatch
Fakuszfélék CERTHIIDAE
82. Hegyi fakusz Certhia familiaris Treecreeper
83. Rövidkarmú fakusz Certhia brachydactyla Short-toed Treecreeper
Gébicsfélék LANIIDAE
84. Nagy őrgébics Lanius excubitor Great Grey Shrike
Varjúfélék CORVIDAE
85. Szajkó Garrulus glandarius Jay
86. Szarka Pica pica Eurasian Magpie
87. Csóka Corvus monedula Jackdaw
88. Holló Corvus corax Raven
89. Vetési varjú Corvus frugilegus Rook
90. Kormos varjú Corvus corone Carrion Crow
91. Dolmányos varjú Corvus cornix Hooded Crow
Seregélyfélék STRURNIDAE
92. Seregély Sturnus vulgaris Starling
Verébfélék PASSERIDAE
93. Házi veréb Passer domesticus House Sparrow
94. Mezei veréb Passer montanus Tree Sparrow
Pintyfélék FRINGILLIDAE
95. Erdei pinty Fringilla coelebs Chaffinch
96. Fenyőpinty Fringilla montifringilla Brambling
97. Zöldike Carduelis chloris Greenfinch
98. Tengelic Carduelis carduelis Goldfinch
99. Csíz Carduelis spinus Siskin
100. Kenderike Carduelis cannabina Linnet
101. Keresztcsőrű Loxia curvirostra Crossbill
102. Süvöltő Pyrrhula pyrrhula Bullfinch
103. Meggyvágó Coccothraustes coccothraustes Hawfinch
Sármányfélék EMBERIZIDAE
104. Citromsármány Emberiza citrinella Yellowhammer
105. Sordély Miliaria calandra Corn Bunting
106. Nádi sármány Emberiza schoeniclus Reed Bunting
Fórum
Magyarországi terepi hírek
Sziasztok! Megy valaki kedden a hantmadárra? Csatlakoznék...
2019.07.14. 08:48 - Fábián Péter Imre
Apróhirdetések
Sziasztok! Eladósorba került Canon fényképező...
2019.07.10. 20:09 - Szabó Máté
Milyen madarat láttam?
Köszönöm a segítséget.
2019.07.03. 16:12 - Kazinczi János
Szavazás
Jelenleg nincs érvényes szavazási lehetőség Tovább »
Hírek, felhívások
Terepmadarász Találkozó 2019
2019.06.27.
Az idei Terepmadarász Találkozót és MadarászFutamot a Fertő vidéken tartjuk szeptember 5-8.... Tovább »
Beszámolók
Borneó (Sabah) és két nap Maláj-félsziget
2019.04.26.
Borneó (Sabah) és két nap Maláj-félsziget 2018.07.27-08.12 Résztvevők Dr. Steiner Attila,... Tovább »
Galériák
Kakukk
Cuculus canorus
2019. július 18.
 
Mezei nyúl
Lepus europaeus
2019. július 16.
 
Apácahantmadár
Oenanthe pleschanka
2019. július 16.
 
PKMK
 
© 2010 www.birding.hu Pest Környéki Madarász Kör
FőoldalInfóMegfigyelésekGalériákFajlistákMME NomenclatorRegisztráció